2020-03-20
Zabawy w domu z Maluchem w ramach akcji #zostańwdomu - #6

Dziś propozycje zabaw od Cioci Moni z grupy Starszych Misiów 🤗:

"Najbliższe otoczenie i przedmioty w nim się znajdujące mogą być świetną inspiracją do zabawy. Dlatego mam dla Państwa propozycje na zabawy z wykorzystaniem przedmiotów domowych.

1 MĄKA 🥡

Ten biały puch sprawdza się znakomicie w zabawach usprawniających zdolności małych paluszków. ✔️ RYSOWANIE NA MĄCE: na talerzyk lub tackę wysypujemy warstwę mąki. Dziecko rysuje wodząc palcem po dnie naczynia. Jest to świetna okazja do nauki literek i cyferek. ✔️ GNIOTKI: po wsypaniu mąki do balona (woreczka) powstają tzw. gniotki, które zmieniają swoje kształty pod wpływem dotyku. Warto je odrobinę ożywić dorysowując im oczy, nos oraz zwariowaną czuprynę. ✔️ MĄKOLINA: z połączenia mąki pszennej z olejem (4 szklanki mąki i pół szklanki oleju) tworzy się masa przypominająca konsystencją piasek. Zabawa z wykorzystaniem mąki to uczta dla zmysłu dotyku, a wraz z foremkami do piasku lub ciasta stanowi zapowiedź lata.

2 ZIARNA

Ryż, groch, fasola, kawa, ciecierzyca ... Jest wokół nas bardzo wiele ziaren i ziarenek, które możemy wykorzystać w zabawie z dzieckiem stymulując zmysł dotyku, wzroku, a nawet słuchu. ✔️ AKCJA SEGREGACJA: wsyp przynajmniej dwa rodzaje ziaren do miski i poproś dziecko, by posegregowało. Maluch może też zainteresować się przenoszeniem np. ziarna fasoli na łyżce lub przy użyciu szczypców z jednej miski do drugiej rozstawionej w odległości 2-3 metry. Jest to nie lada wyzwanie wymagające precyzji małych rączek! ✔️ GRZECHOTKI: wsypując ziarna do butelki plastikowej lub pudełeczka, można stworzyć instrument domowej roboty. Można poeksperymentować i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren do poszczególnych pojemników. Grzechotki tak wykonane można ozdabiać na różne sposoby wykorzystując materiały znajdujące się w domu: plastelinę, papier kolorowy, filc itp.

3 KUBKI,PUSZKI,BUTELKI

Plastikowe, papierowe, metalowe ... ✔️ TELEFON: połączenie dwóch kubków sznurkiem po jego naciągnięciu tworzy telefon. Bawmy się nim na różne sposoby. Można mówić głośno, cicho, cienkim lub grubym głosem (różnicujemy w ten sposób, porównujemy, tworzymy przeciwieństwa). ☎️ ✔️ BUDOWANIE: z kubków można tworzyć wyjątkowe budowle, małe i duże np. zamek lub garaż dla aut oraz tory przeszkód. ✔️ KRĘGLE: z plastikowych butelek po napojach można stworzyć kręgle.🎳

❗️Podczas ww zabaw ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zabawy można w różny sposób modyfikować i rozszerzać, a także łączyć ze sobą. Np. gniotek stworzony z mąki może zbijać kręgle. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny, więc do dzieła. 😀 Miłej zabawy!"

Thumb 20191231 100023Thumb 20191031 091235Thumb gniotek maczny duzy rekaThumb 20191031 091008Thumb 20190822 093957