2020-04-06
Zabawy z Maluchem w ramach akcji #zostańwdomu - Przedmioty domowe użyteczne w zabawie #16

Dziś propozycje od Cioci Moni z grupy Starszych Misiów: zabawy z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku: gazet, włóczki oraz poduszek. Zapraszamy!

"Domowe zacisze oferuje nieskończoną ilość gier i zabaw, które nie tylko pobudzają wyobraźnie i stymulują twórcze myślenie, ale także zachęcają do eksplorowania i doświadczania wszystkimi zmysłami.

  1. GAZETA

Jak wykorzystać stare czasopisma bądź gromadzące się broszury reklamowe?

✅ PAPIEROWA KOSZYKÓWKA: zgnieć papier i stwórz z niego kulę. Wraz z dzieckiem rzucajcie do celu, jaki sobie wyznaczycie. Tytułowy kosz może zastąpić garnek, miska, karton, a także obręcz zrobiona z twoich lub dziecięcych ramion.

✅WDECH-WYDECH: podrzyjcie papier na małe kawałki, a następnie przy użyciu słomki na wdechu przenoście małe skrawki np. z talerzyka na talerzyk. Odwrotną wersja tego zadania jest położenie papierka na dłoni i za pomocą siły własnego wydechu wprawienie go r ruch. Aktywności te usprawniają rozwój mowy i są ważnym elementem profilaktyki logopedycznej.

✅ STATKI: w prosty sposób można zrobić z papieru statek lub czapkę. Włączcie papierowy statek do wspólnej zabawy. Razem puszczajcie statki w wannie lub misce.

  1. PODUSZKI

Nadają się nie tylko do spania! Mają sobą o wiele więcej do zaoferowania.

✅ MOSTEK: rozłóż poduszki na podłodze. Niech staną się mostem nad rwącą rzeką, po którym należy przejść utrzymując równowagę. Można tez ułożyć kilka poduszek jedna na drugiej, które stworzą wielką górę do pokonania.

✅ MASAŻYK: miękka poduszka nadaje się idealnie pod głowę lub brzuszek dziecka, kiedy podsuwa swoje plecy do masowania. Masażyk może przybrać wesołą formę opowiastki, której elementy odzwierciedlane są za pomocą ruchu (np. „Pisze pani na maszynie….).Można samemu tworzyć historie i malować je dłońmi na plecach dziecka.

✅ PRZYTULANKI: za pomocą szalika zwiąż poduszkę w połowie szerokości. W ten sposób powstanie maskotka. Nałóż na nią czapkę, a może będzie pasowała koszulka twojego dziecka. Można poprosić dziecko by spróbowało ubrać swoją maskotkę. Poduszkowe przytulanki mogą stać się żłobkowiczami w grupie prowadzonej przez dziecko lub zwierzątkiem, którym trza się zaopiekować.

  1. WŁÓCZKI, SZNURKI

Za pomocą kolorowych nitek(sznurków) można wyczarować różne zabawy.

✅ PAJĘCZYNA: użyj włóczki(sznurka) do stworzenia sieci będącej domowym torem przeszkód dla dziecka, a może dla wszystkich członków rodziny. Wykorzystaj stoły i krzesła oraz wszystkie elementy w mieszkaniu, które ułatwia przygotowanie sieci.

✅ WAZONIKI: poproś dziecko by posmarowało butelkę klejem, a następnie by owinęło włóczka (sznurkiem). W ten sposób powstanie własnoręcznie zrobiony wazon.

✅ WYKLEJANIE WŁÓCZKĄ: malownicze, wielobarwne prace z włóczki mogą powstać także na kartce papieru. Ciekawe efekty daje nakładanie włóczki w formie spirali, fal, pasków.

✅ POMPON: to jeden z prostych sposobów na wykonanie puchatej kulki. Można poprosić dziecko, aby nawlekało włóczkę. Zwińcie włóczkę na prostokątnym kawałku papieru, na kubku lub innym przedmiocie, z którego będzie można potem zsunąć. Następnie w połowie szerokości tak powstałej pętli, w jej poprzek zawiąż ciasno supełek, a następnie rozetnij włókna na końcach. Tak powstała wyjątkowa piłka może posłużyć do dalszych zabaw lub stać się po prostu zabawką.

👍 Czas spędzonych z dzieckiem na kreatywnych zabawach jest doskonałą inwestycją w jego rozwój, znakomitą okazją do budowania pozytywnej relacji i pogłębienia wzajemnej więzi. 🥰

Thumb fotolia 55984719 subscription xxl